Bratek – to warto wiedzieć

Bratek – to warto wiedzieć

W pierwszej części artykułu związanego z prozdrowotnym działaniem fiołków trójbarwnych opisaliśmy najważniejsze właściwości oraz substancje znajdujące się w tytułowej roślinie oraz skupiliśmy się na zastosowaniu wewnętrznym bratków. W drugiej i ostatniej części poznamy zastosowanie zewnętrzne oraz wpływ bratka na naszą kondycję zdrowotną z uwzględnieniem przepisu na stworzenie naparu. Zapraszamy do drugiej części artykułu!

Piękno w kwiatach – piękno w oczach

Napar z bratków znajduje szerokie zastosowanie i o najważniejszym wspominaliśmy w poprzedniej części artykułu, gdzie udowodniliśmy naukowo, że nie ma lepszego lekarstwa na bóle reumatyczne – stawowo-mięśniowe. Ale napar z bratka może także służyć innym – zewnętrznym zastosowaniom. Doskonałym przykładem są podrażnione oczy. Właściwości przeciwzapalne i uszczelniające naczynka sprawiają, że napar z bratka w postaci kompresu doskonale upora się z podrażnionymi spojówkami. Napar ponadto łagodzi obrzęki pod oczyma oraz niweluje cienie.

niebo

Kwiaty w sztuce kulinarnej

Smakosze również mogą docenić walory bratków, bowiem ekstrakty z fiołka trójbarwnego są istotnym składnikiem wielu preparatów wspomagających odchudzanie. Z jednej strony ekstrakty z zawartością określonych substancji pobudzają przemianę materii, z drugiej zaś znaczna zawartość śluzów powiększa uczucie sytości oraz ułatwia zachowanie zrównoważonej kontroli nad apetytem. Skoro przy walorach kulinarnych już jesteśmy, warto odnotować ciekawostkę… Mianowicie bratki – a mówiąc ściślej ich płatki kwiatowe mogą stanowić ekskluzywny dodatek do sałatek. Mistrzowie sztuki kulinarnej zalecają jednak stosowanie małych – fioletowych płatków, gdyż te większe (żółte) w nadmiernej ilości mogą prowadzić do biegunki.

Więcej o bratku:
https://www.allecco.pl/bratek-30-tabletek-powlekanych.html
https://www.allecco.pl/bratek-fix-2-0-g-30-sasz.html

Perypetie związane ze skórą

Istnieją również dwie metody na wykorzystanie bratków w walce z uciążliwym trądzikiem. Spożywanie wspomnianego już kilkakrotnie naparu z kwiatów, liści i łodygi działa w sposób odtruwający na skórę, a przy tym jednocześnie oczyszcza organizm z toksyn, które przecież są najczęstszym powodem nasilania wyprysków. Napar w tejże postaci można wykorzystywać również zewnętrzne – regularne smarowanie skóry twarzy ze względu na obecność odkażających salicylanów pomaga pozbyć się trądziku w sposób błyskawiczny i co ważne – w pełni naturalny. Skóra narażona jest także na liczne podrażnienia i w tym przypadku kolejny raz nieocenione okazują się właściwości antyzapalne. Zmiany skórne spowodowane są najczęściej zaburzeniami metabolizmu i objawiają się pod postacią wysypek, łojotoku, liszaju oraz egzem. Napar w tradycyjnej formule z pewnością przyczyni się pozytywnie do ograniczenia występowania zmian skórnych.

coś

Jak przygotować napar z bratków?

To proste! Wystarczy zakupić susz dostępny w aptekach i ustalić określone proporcje (2 łyżki suszu na 200ml wrzątku – 5min zaparzania pod przykryciem). Kubek naparu powinien być spożywany od 2 do 3 razy dziennie po każdym posiłku. Warto podkreślić, że bratek dostępny jest także w wariancie herbat typu FIX oraz gotowych mieszanek ziół stanowiąc jeden z elementów składowych.