Proste metody na dezynfekcję narzędzi domowych – podolog radzi

Proste metody na dezynfekcję narzędzi domowych – podolog radzi

Manicure, pedicure oraz proste zabiegi podologiczne w domowych warunkach mogą przynieść wiele niebezpieczeństw. Większość zagrożeń zdrowotnych spowodowanych jest brakiem, bądź nieumiejętnością robienia dezynfekcji. Na przenoszenie wirusów, a nawet groźnych chorób narażonych jest większość akcesoriów z których korzystamy. Do najpopularniejszych zaliczamy przybory wielokrotnego użytku takie jak cążki, kopytka, pilniki do paznokci, tarki do stóp, czy pęsety. Zanim jednak poznamy prosty i efektywny schemat dezynfekcji, warto wcześniej dokonać dokładnej analizy stanu naszych przyborów. Co niesie najwięcej zagrożeń?

Na początek kilka porad

Każdy z nas posiada odmienną florę bakteryjną, a o jej przyrost w poszczególnych momentach dnia nie jest trudno. Analizując nasze przybory warto zastosować lupę w celu odkrycia nawet najmniejszego ogniska rdzy. To właśnie korozja metalu z udziałem tlenu jest środowiskiem naturalnym dla rozwoju wszelkiego typu wirusów, bakterii i grzybów. Zauważając ognisko rdzy na którymś z narzędzi należy natychmiast dokonać jego kompleksowej dezynfekcji. W tym celu najrozsądniej zastosować zwykłe mleczko do czyszczenia powierzchni. Wystarczy letnią wodą namoczyć miękką szmatkę, a następnie nałożyć produkt i do skutku pocierać obszar zawierający rdzę. Całość opłukujemy pod bieżącą wodą. Warto pamiętać o przechowywaniu akcesoriów po ich zdezynfekowaniu – w takich sytuacjach najlepiej zastosować zdezynfekowane pudełko metalowe z pokrywką, bądź zwykłe śniadaniowe z plastiku.

Istotny nie jest wbrew pozorom rodzaj pudełka, ale to, co do niego wlejemy. O popularne i skuteczne roztwory zapytaliśmy specjalistkę – Zdzisławę Mielewską.

„Wybór jest naprawdę duży. Najprościej i najszybciej w pudełku ulokować zwykły spirytus w którym zanurzymy narzędzia po zdezynfekowaniu, ale możemy także przygotować własne roztwory z produktów i preparatów dostępnych w zasadzie we wszystkich aptekach. Schemat tworzenia roztworu jest zawsze taki sam – najpierw musimy wymieszać w odpowiednich proporcjach płyn dezynfekujący z odpowiednią ilością wody, a następnie przelać go do pojemnika. Warto podkreślić, że po skończonym zabiegu pojemnik należy dokładnie umyć i wysuszyć…”

Schemat dezynfekcji akcesoriów

– oczyszczanie narzędzi pod ciepłą – bieżącą wodą z użyciem szczoteczki zwłaszcza w przypadku narzędzi takich jak tarka do stóp
– przygotowanie pudełka z roztworem w którym należy zanurzyć akcesoria oraz pozostawienie ich wewnątrz na czas od 10 minut do 12 godzin (pudełko musi mieć przykrycie!)
– wyciągnięcie narzędzi oraz dokładne ich wysuszenie w celu pozbycia się każdego grama wody, która czyni narzędzie środowiskiem do rozwoju patogenów
– narzędzia należy ulokować w suchym pudełku z przykryciem

Tekst przy współpracy z http://foot-med.pl/.