Zioła lecznicze

Zioła lecznicze

Wraz z postępem w aptekach pojawił się szereg nowoczesnych leków. Jednak coraz częściej podczas choroby sięgamy po różnego rodzaju zioła, tak jak to robiły nasze mamy i babcie. 

Jak stosować zioła, by nam pomogły?

Przede wszystkim ostrożnie. Przed rozpoczęciem terapii ziołami powinniśmy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Dzięki temu powinniśmy uniknąć niepożądanych skutków. Stosowanie ziół (https://www.apteka-rozana.eu/ziola-i-herbatki.html) zwykle nie działa natychmiastowo. Zwykle należy pić napar robić okłady przez kilka dni lub tygodni. Jednak takie wsparcie naszego organizmu na pewno nie zaszkodzi. Część ziół możemy spotkać na łące lub w lesie. Jednak zaleca się zakup gotowych saszetek. Mamy wtedy pewność, że zostały wysuszone w odpowiedni sposób i unikamy zatrucia pestycydami, których często jest bardzo dużo w pozornie czystym środowisku. Potrzeba również bardzo dużej wiedzy i wprawy, by skomponować samodzielnie właściwą mieszankę ziół. 

jakie zioła na co?

 

Już nasze babcie wiedziały o leczniczych właściwościach ziół. Na uspokojenie dobrze jest wypić herbatkę z melisy, na problemy żołądkowe powinien pomóc napar z kwiatów rumianku lub liści babki lancetowatej. Pokrzywa z kolei działa leczniczo na stan zapalny dróg moczowych i przewodu pokarmowego. Również mniszek lekarski, który wiosną możemy znaleźć na każdym trawniku ma szerokie zastosowanie. W ziołolecznictwie wykorzystuje się zarówno jego kwiaty, liście jak i korzenie. Uważa się, że korzystnie wpływa na stan nerek i wątroby. Pomocny jest również przy nieżycie jamy ustnej i problemach ze skórą. Równie wszechstronne zastosowanie ma dziurawiec. Te niewielkie żółte kwiatki pomagają walczyć z problemami z wątrobą czy żołądkiem. Napary z dziurawca powinny również pomóc osobom zmagającym się z kamicą nerkową. Uważa się, że dziurawiec działa uspokajająco i przyspiesza gojenie się ran. Królową zielnika, jest obecna w każdej kuchni mięta. Jej smak znamy wszyscy. Osoby pijące często herbatę z liści mięty rzadziej miewają problemy żołądkowe, zaleca się ją również przy skurczach pokarmowych i kolce jelitowej. Wspiera wątrobę i poprawia pracę dróg żółciowych.

Jak widać, na przykładzie tych kilku ziół, właściwie stosowane zioła wspierają nasze organizmy i poprawiają pracę narządów wewnętrznych. Należy jednak stosować je ostrożnie, zgodnie z zaleceniami lekarza.  

 

Przy współpracy: Apteka Różana