Czy warto pić herbatę Earl Grey?

Czy warto pić herbatę Earl Grey?

Jedna spośród niezwykle popularnych rodzajów czarnych herbat, łączona z kulturą Wielką Brytanii oraz niezwykłym zapachem bergamotki. Earl grey we własnej tradycyjnej postaci to herbata czarna, aromatyzowana wyciągiem z owoców pomarańczy bergamoty (łac. Citrus bergamium). Nazwa herbaty przedstawia się od hrabiego Charlesa Greya – brytyjskiego polityka oraz premiera, żyjącego na przełomie XVIII oraz XIX wieku. Herbata earl grey jest uznawana za trunek mocny, o ostrym zapachu, wartościach regenerujących oraz wzmacniających. Zatem, co powinniśmy wiedzieć na temat tej wyjątkowej herbaty, jaką jest właśnie Earl Grey?

Czarna herbata oraz bergamotka – co unikalnego w Earl Grey?

Herbatę Earl Grey kupimy obecnie w rozmaitych wersjach, na przykład na podstawie zielonej herbaty. Tradycyjna formuła opiera się natomiast na czarnej herbacie. Tymże, co charakteryzuje Earl Greya jest dodatek wyciągu z bergamotki. Bergamota to nic innego jak forma pomarańczy. Wyciąg bergamotowy występuje ze skóry, liści i kwiatów tego owocu. Olejek bergamotowy posiada wartości przeciwutleniające oraz antybakteryjne, pomaga pokonać choroby i jest naturalnym sposobem na niestrawność.

Herbata Earl Grey ma również wartości lecznicze. Treści zamknięte w olejku bergamotowym pobudzają system immunologiczny, wzmagają produkcję endorfin, odpowiedzialnych za naprawę nastroju i pobudzają pracę umysłu. To dobra oferta do śniadania, jaka zagwarantuje nam odpowiedni humor poprzez cały dzień.

Czym herbata earl grey różni się od pozostałych?

Tradycyjnie herbatę earl grey robi się na podstawie czarnej herbaty, chociaż pojawiają się też zmiany stosujące herbatę zieloną czy oolong. Do liści herbaty daje się wyciąg bergamotowy, jaki odpowiedzialny jest za wyjątkowy smak oraz zapach naparu. Sam olejek wychodzi z pomarańczy bergamoty. Bergamota teraz uprawiana jest m.in. we Włoszech, chociaż ojczyzną rośliny są zapewne obszary obecnych Indii. Olejek tworzy się ze skóry, kwiatów i liści tego małego cytrusa w odcieniu limonki.

Typy herbaty czarnej Earl Grey

Na rynku jest dużo typów Earl Greya. Wysoce nadmieniony klasyczny Earl Grey więc czarna cejlońska herbatka z dodatkiem olejku bergamotki. Następny typ to Earl Grey Imperial z dodatkiem kwiatów jaśminu. Jaśmin zmienia nieco nutę smakową, natomiast to bergamotka jest wciąż niezwykle wyrazistym dodatkiem. Wart polecenia jest też Earl Grey Superior z elementami pomarańczy. Ma niezwykle ciekawy zapach podobny do herbaty nazywanej Lady Grey.