Jak karmić schorowaną osobę?

Karmienie dostosowane do stanu chorego

Jeżeli chory może samodzielnie siedzieć, a jego stan jest stabilny to możemy karmić go w tradycyjny sposób – łyżką lub widelcem (musimy jednak uważać, żeby chory się nie skaleczył). Przed podaniem odpowiedniego posiłku warto zadbać o właściwą pozycję siedzenia, czyli taką, która będzie chroniła przed zachłyśnięciem. Najlepsza będzie siedząca lub półsiedząca, bo dzięki niej pacjent ma większą swobodę ruchów, a ryzyko zakrztuszenia się jest mniejsze. Jeżeli osoba może jeść samodzielnie to nie poganiajmy jej, a przede wszystkim nie rozpraszajmy – zwłaszcza rozmową, ponieważ jeżeli chory zechce odpowiedzieć, to może się zakrztusić.

W przypadku gdy osoba nie może jeść samodzielnie i cierpi na dysfagię (czyli trudności z przełykaniem pokarmu), musimy ją nakarmić. W tym celu najpierw należy zadbać o właściwą pozycję, czyli usadzenie chorego. Tutaj z pomocą przychodzą poduszki, które pomogą utrzymać właściwą pozycję ciała i ułatwiają karmienie chorego. Oprócz tego powinniśmy wyłączyć lub ściszyć telewizor oraz radio, bo zbyt dużo bodźców może rozproszyć uwagę schorowanej osoby.

Bardzo dobre rowery miejskie znajdziesz na https://mistralsport.pl/rowery/rowery-miejskie.html

Przydatne akcesoria, które ułatwiają karmienie chorego

Jednym z przydatnych gadżetów ułatwiających podawanie posiłku jest stolik do łóżka, który ułatwia podanie jedzenia oraz pica. Jest przeznaczony dla osób, które mają problemy ze wstaniem z łóżka lub z utrzymaniem prawidłowej siedzącej pozycji. Do picia przydają się plastikowe zamykane kubki, które zapobiegają rozlaniu płynu lub tzw. niekapki – dzięki nim zawartość nie wyleje się, nawet gdy chory przez przypadek odwróci kubek do góry nogami. Innym przydatnym gadżetem jest śliniak, który zapobiega ubrudzeniu ubrań schorowanej osoby i nadaje uczucia komfortu.

Polecamy: Zioła – Czas na herbatę

Karmienie chorego – jakie posiłki powinniśmy podawać?

Przygotowując posiłek powinniśmy myśleć o stanie zdrowia osoby. Jeżeli może jeść samodzielnie i nie ma problemów z połykaniem pokarmu, to nie ma sensu podawać jedynie rozdrobnionego, wodnistego jedzenia. Wtedy możemy podawać posiłki nierozdrobnione na małe kawałeczki, ale wtedy musimy obserwować czy chory nie ma problemów z krojeniem i gryzieniem większych części pokarmu. Z kolei w przypadku osoby cierpiącej na dysfagię najlepiej sprawdzają się produkty płynne lub półpłynne (np. kaszka, zupa-krem, musy), które zmniejszają ryzyko zakrztuszenia.

Przy współpracy: https://damy-rade.info/