Jak walczyć z odmrożeniami

Jak walczyć z odmrożeniami

W poprzedniej części artykułu związanego z odmrożeniami wyjaśniliśmy czym tak naprawdę z medycznego oraz praktycznego punktu widzenia jest odmrożenia. Porównaliśmy także objawy oraz skutki występujące pomiędzy odmrożeniami i wychłodzeniami. Na koniec poznaliśmy skalę stopni odmrożenia charakteryzując właściwości poszczególnych stopni. W dzisiejszym artykule opiszemy metody na unikanie odmrożeń oraz działania jakie powinniśmy podjąć w momencie, gdy je już zdiagnozujemy. Zapraszamy do drugiej części tekstu!

Po pierwsze – zadbajmy o siebie

Pośród obszarów newralgicznych – szczególnie narażonych na odmrożenia zimową porą wyróżniliśmy policzki, nos oraz palce u dłoni i stóp. Badania statystyczne dowodzą, że największa ilość odmrożeń zimowych dotyczy tych ostatnich. Doskonałym sposobem na zminimalizowanie ryzyka odmrożeń stóp jest zatem stosowanie ciepłego obuwia. Zbyt ciasne i nierzadko przemakające buty w znacznym stopniu przyczyniają się do występowania odmrożeń zwłaszcza w momencie występowania opadów. Warto pamiętać także o stosowaniu grubych i ciepłych skarpet. Podobnie rzecz się ma ze wspomnianym w poprzedniej części spożywaniem alkoholu w nadmiernych ilościach. Wysokoprocentowe trunki fundują nam ułudne poczucie rozgrzewania organizmu – w praktyce jest to początek następowanie odmrożeń zewnętrznych. Tego typu sytuacjom sprzyja także poczucie głodu, przemęczenie oraz problemy z krążeniem. Zatem jeśli zamierzamy owo ryzyko zminimalizować powinniśmy przede wszystkim zadbać o siebie, mówi specjalista z https://www.allecco.pl/.

lód

Kluczowa pierwsza pomoc

W przypadku występowania odmrożenia nader istotna jest pierwsza pomoc. W momencie jej przeprowadzania warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Aby nie doprowadzić do uszkodzenia naskórka oraz nie wzmagać postępujących objawów należy osobę dotkniętą odmrożeniami przenieść do ciepłego pomieszczenia. Następnie stopniowo i delikatnie należy pozbyć się przemokniętego ubrania. Ważne jest, aby odmrożone miejsca nie były narażone na gorące okłady, bądź płyny – zaleca się namoczenie tych miejsc w wodzie o temperaturze 30-35 stopni w skali Celsjusza. Podobną temperaturę powinny mieć zewnętrzne okłady oraz wewnętrzne płyny dostarczane osobie z odmrożeniami.

snieg

W przypadku zaobserwowania drugiego stopnia odmrożenia pojawiające się pęcherze powinny zostać przykryte wyjałowioną i suchą gazą. Pod żadnym pozorem nie należy ich przebijać, ani smarować. Drugi – i wyższy stopień odmrożenia to sytuacja w której bezzwłocznie powinniśmy udać się do lekarza, bądź wezwać pogotowie ratunkowe.